Ploty

Oplocení pozemku u nás má hlubokou tradici.

V dnešní době je oplocování pozemků spojováno s bezpečím, ochranou majetku, vytvořením soukromí, ale také zamezením unikat domácím mazlíčkům. Pravou podstatou plotu je „ohraničení našeho majetku,“ vymezení prostoru, který vlastníme.

Kvalitní a pohledný plot je vizitkou domu a měl by s koncepcí pozemku a stavbami na něm ladit. Měl by vytvářet příjemný dojem. 

Ploty, ohrazení, zídky – k dispozici je bezpočet variant. Vkusně zvolené oplocení dodá vzhledu domu maximum. Nezapomínejte také na to, aby Vámi zvolený plot „zapadal“ do ostatní zástavby.

Jaké jsou základní varianty?

Betonové ploty
Za betonovým plotem se skutečně budete cítit bezpečně, ale můžete už mít problémy se stíněním nebo zvýšenou vlhkostí v rozích zahrady. Na výběr obvykle máte mezi betonovými tvárnicemi, ze kterých vytvoříte plný plot, anebo se betonové sloupky pokusíte doplnit o lehčí plotovou výplň. Oblíbené jsou prefabrikované stavebnicové systémy tvarovek nejrůznějších rozměrů i podob, ze kterých je možné sestavit části plotu (sokl, sloupky) nebo celý plot.

Betonový plot ze štípaných tvarovek

Betonový plot ze štípaných tvarovek

 

Zděné ploty
Z pálených cihel patří spíše k levnějším a nepříliš trvanlivým variantám, zatímco z keramických či vápenopískových cihel nebo z ozdobných plotovek patří opět k nejdražším variantám. 

Zděné oplocení ze štípaných tvarovek s dřevěnou výplní

Zděné oplocení ze štípaných tvarovek s dřevěnou výplní

 

Kované ploty
Kované ploty a brány jsou jedněmi z nejpevnějších a nejodolnějších vůbec. Železo je prostě kvalitní a z dlouhodobého hlediska odolný materiál. Vhodně tvarovaný kov je velmi pohledný designový materiál, snadno se kombinuje s jinými materiály a přitom vytváří dojem bezpečí, lehkosti a zároveň pevnosti, neprostupnosti.

 

Pletivo
Jednoduché řešení, při kterém sázíte spíše na funkční výsledek, než na optický efekt. Ploty z pletiva jsou ideální na oddělování pozemků a zahrad, ale nehodí se příliš pro frontální využití nebo do předzahrádek. Pletiva na druhé straně nabízejí široký sortiment hustoty jednotlivých ok. Komu přijde pletivový plot příliš prodyšný, může doplnit stávající oplocení o celou řadu různých zástěn na přírodní bázi: rákosové nebo bambusové rohože. Sáhnout můžete také po stínící tkanině. 

Pletivový plot s použitím podhrabových desek a krycí fólie

Pletivový plot s použitím podhrabových desek a krycí fólie