Dřevěné terasy

dřevostavba rodinný důmDodáváme dřevěné terasy z vybraného odolného dřeva, a to buď ze dřeva exotického, tepelně upraveného (ThermoWood®) nebo odolného dřeva sibiřského modřínu. Dřevěné terasy nacházejí v exteriérech široké uplatnění. Dají se využít pro dřevěné podlahy na střeše, garáži, balkoně, lodžii nebo pro plochy kolem bazénů. Dřevo je přírodní materiál, který se hodí snad všude. Není studený, jako dlažba a v létě se příliš nerozehřeje. Pokud zvolíte dřevěnou terasu se skrytým spojem, je povrch terasy krásně hladký a bezpečný i pro chůzi na boso. Mírnou nevýhodou dřevěných teras je potřeba jejich pravidelné údržby. U méně odolných dřevin je pravidelná impregnace nutností pro zachování delší životnosti terasy. U odolných dřevin je ochranný nátěr olejem vhodný pro udržení původní barevnosti terasy. Jinak dřevo získá šedou patinu.

Terasová prkna

Sibiřský modřín - V závislosti na kvalitě a délce prken se cena terasových prken ze sibiřského modřínu oboustranně drážkovaných v tloušťce 26 mm pohybuje v rozmezí 600-800 Kč vč. DPH. V uvedené ceně je pouze samotný materiál terasových prken bez dopravy, podkladních hranolů, spojovacího materiálu a montáže.

Exotické dřeviny - Nejsnadněji jsou k dostání terasová prkna z těchto dřevin: Bangkirai, Merbau, Ipe, Massaranduba. Exotické dřeviny jsou oblíbené zejména pro svoji trvanlivost, za kterou si ale připlatíte. V průměru se cena terasových prken z exotů pohybuje v rozmezí 1200-1800 Kč/m2.

Thermowood - Tepelně modifikované dřevo Thermowood vzniklo za účelem upravit dřevo tak, aby dosahovalo trvanlivosti tropických dřevin s tím, že se budou využívat dřeviny domácí. Cenou se terasová prkna z Thermowoodu pohybují okolo 800-1000 Kč/m2. Protože má Thermowood velmi dobrou tvarovou stálost je velmi dobrý pro montáž na T-klipy.

Dřevěné terasy a jejich životnost

dřevostavba rodinný důmZvažujete stavbu dřevěné terasy u vašeho domu? Posezení na terase je příjemné, a pokud ji zastřešíte, můžete ji využívat nejenom za hezkého počasí. Terasy vytváří přirozený přechod z domu do zahrady. V chladnějším období roku je dřevo příjemně teplé a v horkých letních dnech se nikdy nerozpálí tak, aby znemožňovalo příjemné posezení. Minusem dřevěných teras se ovšem stává nižší životnost a také nákladná a časově náročná údržba. Platí ovšem tato omezení vždy? V případě terasy z levnějších druhů měkčích dřevin se bez kvalitního laku, oleje či vosku neobejdete, protože s ním zvyšujete životnost, která je u těchto dřevin poměrně nízká. U exotických dřevin nebo modřínu zajistíte povrchovým ošetřením stálost barev. Aby vám dřevěná terasa dlouho vydržela, nezáleží to jen na dřevě, ze kterého je postavena. Jedná se především o konstrukční ochranu dřeva (založení terasy na štěrku aby podkladové hranoly nehnily, dostatečné odvětrání, zamezení kontaktu zeminy nebo rostlin s terasou). Špatně postavená terasa ze sebelepšího materiálu se vám může znehodnotit dříve než správně postavená smrková.