Cena dřevostavby

dřevostavba rodinný důmJe logické, že se lidé zajímají o cenu dřevostavby až na prvním místě. V 90. letech byly ceny dřevostaveb obecně o něco nižší než ceny staveb zděných. S rozvojem technologií a použitím kvalitnějších materiálů se však dá říci, že se ceny v průměru srovnaly. Kromě ceny samotného rodinného domu je třeba zohledňovat i další náklady, které se započítávají do celkových výdajů na stavbu nového domu. Právě rychlost výstavby může tyto na první pohled neviditelné částky minimalizovat. Pro odhad ceny dřevostavby rodinného domu je možné použít tzv. cenové ukazatele ve stavebnictví, které udávají cenu za 1m³ obestavěné plochy. Dalším z faktorů je užitná plocha domu. V oblasti výstavby nízkoenergetických domů nabízí dřevostavby logičtější řešení než stavby zděné. Ve standardu C vychází ceny za 1 m² užitné plochy srovnatelně, u nízkoenergetických domů je však cena za metr užitné plochy dřevostavby nižší. Zděné stavby v nízkoenergetickém standardu totiž mají poměrně silné stěny a dřevostavby tak nabízejí při stejné zastavěné ploše větší plochu užitnou.

Dřevostavby do 1 milionu – bydlíte v malém, ale ve svém

Pokud za 1 milion očekáváte dřevostavbu na klíč standardní velikosti, tak vás asi zklameme. Matematika je bohužel neúprosná a dům o užitné ploše 100 m2 zkrátka za milion postavit nelze. U dřevostavby do 1 mil korun počítejte s velikostí cca 40 m2. Když se pustíte do dřevostavby, na kterou máte milion korun, musíte počítat s výrazně menším a případně modulovým prostorem pro bydlení. To však nemusí být na škodu a navíc se bydlení v malém stává zajímavou alternativou a určitým trendem. Aby se tedy 40 m2 dřevostavba vešla do 1 mil, měli byste zvládnout přibližně 50% prací svépomocí. V praxi to zpravidla znamená, že základy budete řešit víkendovou brigádou všech vašich přátel, kteří se nebojí ponořit krompáč a lopatu do hlíny.

Dřevostavby do 1,5mil – útulný dům bez vlastní práce

dřevostavba rodinný důmTato částka již poskytuje větší možnosti, a to i pokud se necítíte na částečnou stavbu svépomocí a jsou-li vaše finanční možnosti rozpočtem 1,5mil jasně dané. V případě dřevostavby do 1,5mil na klíč můžeme počítat s velikostí užitné plochy okolo 55 m². Dispozičně lze na ploše 55 m² vytvořit až tři pokoje a kuchyňský kout (3+kk), jedná se o bungalovy. Pro vytápění takto malé stavby vám vystačí elektrické přímotopy a pro ohřev teplé vody klasický bojler. Jednoduchostí řešení tak ušetříte výrazné náklady za plynovou přípojku, kotel a rozvory topení, které se v 55 m² dřevostavbě nevyplatí. U dřevostavby do 1.5 mil se tedy držte raději menší dispozice a kvalitnějších materiálů v nižším standardu. Nesnažte se na větší stavbě ušetřit výběrem těch nejlevnějších variant, nevyplatí se to.